Evden Çıkmanıza Fırsat Vermeyecek Kadar Uzun Sezonlu 31 Dizi

Görüntülenme: 7

Koronavirüsün Türkiye’ye girmesinin ardından çoğu kişi “Evde Kal” çağrısına uymaya başladı ve dışarıya adımını atmaz oldu. Muhtemelen uzun süredir evde durmayan milyonlarca insan haliyle bir boşluğa düştü. Eğer siz de korona günlerinde evde yapılacak en iyi aktivitelerden birinin film veya dizi izlemek olduğuna inanıyorsanız doğru yerdesiniz. Sanıyoruz ki, şimdi bahsedeceğimiz dizileri izlediğinizde evde kaldığınız günler boyunca vaktin nasıl geçtiğine anlam verememeye başlayacaksınız. Hazırsanız uzun sezonlu diziler listemize başlayalım!

31. The Wire/ Sezon Sayısı: 5/ IMDb puanı: 9,3

uzun sezonlu diziler the wire
Sezon sayısı az deyip es geçmeyin hemen! Aynı dizide farklı konuların ele alınmasını seviyorsanız The Wire’ı keşfetmeniz gerekiyor. Dizi 1. sezonunda uyuşturucu, 2. sezonunda işçiler ve sendikalar, 3. sezonunda siyaset, 4. sezonunda eğitim sistemini ele alıyor son olarak ve 5. sezonunda medya konusuna değinerek final yapıyor. İzleyenlerin toplumla ilgili sorgulama yapmasını sağlayan bu diziyi korona günlerinde mutlaka izlemelisiniz, bizden söylemesi.

30. Breaking Bad/ Sezon Sayısı: 5/IMDb puanı: 9,5

uzun sezonlu diziler breaking bad
Efsane dizi Breaking Bad’i artık izlemeyen çok az bir kitle kalmıştır diye düşünüyoruz ancak yine de izlememiş ya da yeniden izleyerek nostalji yapmak isteyenler için bu diziyi de listemize alalım dedik.
Dizide işinde gücünde bir kimya öğretmeni olan Walter H. White’ın kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra eski öğrencisi Jesse ile uyuşturucu yapıp satmaya başlaması ve White’ın artık bir Heisenberg’e dönüşme hikayesi anlatılıyor. Son derece iyi tasarlanmış bir senaryosu olan bu diziyi izledikten sonra bir de geçen yıl çıkan Netflix yapımı “El Camino: A Breaking Bad Movie”yi de izlemenizi tavsiye ederiz.

29. The Sopranos/ Sezon Sayısı: 6/ IMDb puanı: 9,2

uzun sezonlu diziler the sopranos
Bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin yöneticisi olan Tony Soprano’nun hayatında adalet, suç, aile ve dostluk kavramlarını dengede tutmaya çalışması anlatılır. Bu haliyle akıllara efsane film The Godfather’ı getiren The Sopranos’da aynı zamanda Tony’nin psikiyatrik destek almaya başlamasıyla dönüşmeye başlaması da ele alınıyor.

28. Silicon Valley/ Sezon Sayısı: 6/ IMDb puanı: 8,5

uzun sezonlu diziler the silicon valley
Bildiğimiz üzere Silikon Vadisi, geleceğin teknolojisinin üretildiği bir yer. Eğer bu dünyayı yakından tanımak istiyorsanız bu dizi tam size göre! Dizi, Silikon Vadisi’nde yaşayan içine kapanık bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını anlatıyor. Kara mizah türünde olan dizide bilgisayar programcılarının kariyer basamaklarını tırmanmak, bir adım önde olmak için neler yaptığına tanık olacaksınız.

27. Community/ Sezon Sayısı: 6/ IMDb puanı: 8,5

uzun sezonlu diziler community
Dizide diploması sahte olduğu için iptal edilen bir avukatın uyum problemi yaşayan kişileri bir grupta toplayarak onlara eğitim vermesi anlatılır. Karakterlerin komik maceralar yaşamasıyla renklenen dizide avukatın asıl amacı ise kendi kişiliğini geliştirmektir.

26. Orange Is The New Black/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,1

orange is the new black
Jodie Foster’ın yönetmenliğini yaptığı bu dram dizisi, yayınlandığı ilk zamanlarda bile epey ses getirmişti. Biseksüel Piper Chapman, 10 yıl önce üniversitede tanıştığı bir uyuşturucu satıcısı olan kız arkadaşı Alex Vause yüzünden 15 aylık hapis cezasına çarptırılır. Nişanlısı Larry ile normal bir hayata sahip olan Piper, artık Alex ile hapistedir. Netflix yapımı olan dizide, ikilinin diğer mahkumlarla baş etmeye çalışma maceraları ele alınır.

25. Parks and Recreation/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,6

uzun sezonlu diziler parks and recreation
Toplamda 101 bölümden oluşan dizide park ve bahçelerin düzenlenmesinden sorumlu kamu memuru Leslie, insanların düşmesine ve yaralanmasına sebep olan bir çukuru gözüne kestirir. O bölgeye park yapılmasını planlayan Leslie için işler yolunda gitmeyecektir. Bu kadar basit bir proje için hükümet yetkililerinin ve bürokratların işin içine girmesi her şeyi zorlaştıracaktır.

24. The Mentalist/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,1

uzun sezonlu diziler the mentalist
İnsanların zihnini okuyabilen bir sirk çalışanının bu özelliğinden dolayı televizyona çıkmasının ardından hem bir düşmanı hem de yeni bir işi olacaktır. Bu özelliği sebebiyle televizyona çıkan Patrick Jane’in düşmanı Red John, bir gün ailesini öldürür. Aynı zamanda suç vakalarını dakikalar içinde çözen Patrick, ailesini kimin katlettiğini bulmak için kriminal ekibe dahil olur. Zaten maceralar da bu şekilde başlar.

23. Gilmore Girls/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,1

gilmore girls
Hayali bir kasaba olan Stars Hollow’da yaşayan Lorelai’nin kendi yaptığı hataları kızı Rory’nin de yapmaması için çabalaması anlatılır. Neredeyse her şeyi aynı olan anne-kızın ilişkisine ve kasabadaki diğer kaçık tiplere odaklanan bu komedi dizisini tam da bu karantina günlerinde izlemek ne iyi gider ama! Biraz neşelenmek için bu dizi ideal nitelikte 🙂

22. The Good Wife/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,3

the good wife uzun sezonlu diziler
Dram, gizem ve suç türünde sayılabilecek The Good Wife dizisi, seçkin bir politikacının aldatılan karısı Alicia Florrick’in öyküsüne odaklanıyor. Kocası Peter’in halka açık alanda başka bir kadınla seks yapması ve hapislik olması sonrasında Alicia, 13 yıl önce tozunu yuttuğu mahkeme kapısına tekrar girmek için harekete geçer. İyi bir anne ve iyi bir eş olmaktan vazgeçmeyen Patricia, evi ve ailesi için vazgeçtiği kariyerine geri döner. İşte bu şekilde başlayan zorlu mücadeleyi konu alan The Good Wife’ın aynı zamanda Güney Kore ve Japon uyarlamaları da yapılmıştı.

21. Futurama/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,4

uzun sezonlu diziler futurama
Emmy Ödüllü bu American sitcom’unda, bir pizza dağıtıcısı olan Philip J. Fry’ın kendisini bir anda 3000’li yıllarda bulması anlatılır. Epey maceralı geçen bu çizgi dizi, yer yer bazı olaylara gönderme yapıyor.

20. The 100/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 7,7

the 100
Bir bilim-kurgu ve dram dizisi olan The 100, nükleer savaştan dolayı dünyanın radyasyonla kaplı olması ve geriye kalan insanların gezegen yörüngesindeki istasyonlarda yaşamasını anlatır. Tek solukta bitirilecek cinsten olan bu uzun soluklu diziyi bakalım siz nasıl bulacaksınız?

19. Homeland/ Sezon Sayısı: 7/ IMDb puanı: 8,3

homeland
Kayıp bir deniz çavuşu olan Nicholas Brody’nin aradan geçen 8 yılın ardından terörist sığınma evinde bulunması anlatılır. CIA memuru olan Carrie Anderson ise Brody’nin El Kaide’ye çalıştığını ve hatta ABD’ye saldırı planları olduğunu düşünmektedir.
Suç-dram türünde olup güncel olaylara parmak basan dizileri izlemek size keyif veriyorsa o zaman Homeland, sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Ama izlemeden önce zamanında bu dizi ile ilgili “Homeland bir proje mi” diye yorumların da yapıldığını söylemeden geçmeyelim. Ama tabii ki takdir sizin:)

18. Game of Thrones/ Sezon Sayısı: 8/ IMDb puanı: 9,3

game of thrones
2011’de yayınlandığından bu yana tüm dünyayı kasıp kavuran Game Of Thrones (Taht Oyunları), evde kalanlar için muhteşem bir dizi önerisi. Hala izlememiş olanlar için biz de listemize almak istedik. Ayrıca bu diziyi sakin bir kafayla izlemenin karakterlerin adlarını unutmayı engellemesi açısından önemli olduğunu hatırlatalım 🙂
Game Of Thrones’un konusunu illaki bir yerlerden duymuşsunuzdur ama biz yine de söyleyelim: Westeros adlı coğrafyadaki 7 krallığın arasında kralın sağ kolunun şüpheli bir şekilde ölümünün ardından başlayan taht savaşları ele alınıyor. Bu sırada Stark ailesinin dağılması, ejderhaların kabuklarından çıkıp güçlerini göstermeye başlaması, Akgezenler, vahşiler gibi pek çok ilginç detay izleyicinin karşısına çıkacaktır.

17. How I Met Your Mother/ Sezon Sayısı: 9/ IMDb puanı: 8,3

how i met your mother
4 yetişkin arkadaşın birbirleriyle olan ilişkilerini ele alan dizi, konusu itibariyle kimi zaman Friends ile kıyaslanıyor. Bir dönem Türk televizyonlarında CNBC-E kanalında sıkça rastladığımız bu samimi dizinin bölümlerinin çoğu diziye göre daha kısa sürmesi ise izleyici sayısını artırmasında bir etken.

16. Seinfeld/ Sezon Sayısı: 9/ IMDb puanı: 8,8

uzun sezonlu diziler seinfeld
Seinfeld, komedyen Jerry Seinfeld ve birbirinden ilginç özelliklere sahip olan arkadaşlarının yaşadıkları komik maceralarını ele alan bir dizi. Konusu basit gibi görünse de Emmy Ödülü alan bu diziyi izlediğinizde her dakikasında güleceğinize eminiz!

15. The Office/ Sezon Sayısı: 9/ IMDb puanı: 8,9

uzun sezonlu diziler the office
Dizide bir kağıt şirketindeki birbirinden ilginç karakterlere sahip çalışanların yaşadıkları ele alınıyor. İzlerken insanın gülmekten karnını ağrıtan cinsten olan The Office, muhteşem bir komedi dizisi! Uzun süre evde kalıp sıkılmaya da birebir diyebiliriz 🙂

14. Friends/ Sezon Sayısı: 10/ IMDb puanı: 8,9

friends
Türkçe’ye “Sıkı Dostlar” adıyla çevrilen efsane dizi Friends, 3’ü kadın 3’ü erkek genç arkadaşların hayat hikayelerine odaklanıyor. Dizi hem yayınlandığı dönemde hem de sonrasında karakterlerin kah kederlendiği kah sevindiği içten hikayesiyle milyonları etkilemeyi başarmıştı. Artık 2020’de izlemeyenin neredeyse kalmadığı Friends dizisini izlemeyenler kulübündenseniz sizleri hemen harekete geçmeye davet ediyoruz!

13. Shameless/ Sezon Sayısı: 10/ IMDb puanı: 8,6

uzun sezonlu diziler shameless
“Bizim Hikaye” adıyla Türkiye uyarlaması yapılan Shameless (Utanmaz) dizisi, varoş bir semtte yaşayan bir ailenin yaşadığı maceraları ele alıyor. Evin babası Frank Gallagher sahtekar, alkolik ve utanmaz biridir. En büyük çocuk olan Fiona ise kardeşlerine annelik yapan fedakar bir abladır. Birbirine zıt karakterlerin yaşadıklarını dramatik türde anlatan bu dizide uyuşturucu, alkol ve cinselliğe de yer veriliyor. Önemli bir kitleye sahip olan Shameless’ı bakalım yeni izleyecek olanlar nasıl bulacak?

12. Married…with Children/ Sezon Sayısı: 11/ IMDb puanı: 8,0

uzun sezonlu diziler married with children
“Evli ve Çocuklu” ismiyle Türkiye uyarlaması yapılan dizide birbirinden apayrı karakterdeki alt tabakadan Bundy ailesinin yaşadıkları anlatılır. Özellikle Al Bundy karakteri ile tüm dünyaya sesini duyurmayı başaran dizi, ailenin yaşadığı maceralarla izleyenleri her defasında gülme krizine sokuyor diyebiliriz. Bakalım siz bu diziye kaç puan vereceksiniz?

11. Modern Family/ Sezon Sayısı: 11/ IMDb puanı: 8,4

uzun sezonlu diziler modern family
3 ailenin yaşam öyküsüne mizahi bir dille parmak basan dizide renkli karakterlerin yer alması, dizinin izlenmesini sağlıyor. İçerisinde bol karakter taşıyan Modern Family, tam da evden çıkmanıza izin vermeyecek türden bir dizi 🙂

10. The Big Bang Theory/ Sezon Sayısı: 12/ IMDb puanı: 8,1

uzun sezonlu diziler the big bang theory
Durum komedisi türündeki dizide Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan iki üstün zekalı fizikçi arkadaşın hayatı anlatılır. Hayatları, kitapları bilim olan bu iki arkadaşın karşı dairelerine bir gün sarışın çekici bir kadının taşınmasıyla tekdüze süren yaşamları değişecektir. Her diyoloğuyla izleyicinin beğenisini kazanan bu diziyi hala izlemediyseniz hemen ekran başına geçmenizi öneriyoruz.

9. Two and a Half Men/ Sezon Sayısı: 12/ IMDb puanı: 7,0

uzun sezonlu diziler two and a half man
Dizi, her gece evinde başka bir güzelle vakit geçiren Charlie’nin bir gün evine eşi tarafından terk edilen erkek kardeşi Alan’ın ve onun küçük oğlunun girmesiyle işlerin değişmesini anlatır. Gerçekçi kurgusuyla izleyenlerin gönlünde taht kuran bu komedi dizisini izlemediyseniz 12 sezonu birden şööyle bir devirmek, karantina günlerinde fena olmaz hani 🙂

8. Bones/ Sezon Sayısı: 12 /IMDb puanı: 7,8

uzun sezonlu diziler bones
Eğer maceralı suç dizileri izlemeyi, kriminal vakaları deşifre etmeyi seviyorsanız o zaman bu dizi tam siz göre! Özellikle koronavirüsün bizi eve kapattığı şu günlerde Bones size vaktin nasıl geçtiğini unutturacak türden bir dizi!
Bones’un ele aldığı konu ise Antropolog Dr. Temprance Brennan ile FBI çalışanı Seeley Booth’un birlikte aynı departmanda çalışmaya başlaması ile ilgilidir. Vakadan vakaya koşan ikiliden Brennan son derece gerçekçi çözümler üretmeye çalışırken Booth ise daha çok sezgisel davranacaktır. Birbirine zıt karakterdeki bu ikili, dizinin her bölümünde izleyenleri ayrı bir maceraya sürükleyecektir.

7. Criminal Minds/ Sezon Sayısı: 15/ IMDb puanı: 8,1

criminal minds
Bu kez klasik bir suçluların peşine düşen FBI ajanı hikayesinden ziyade suçluların beyninin nasıl çalıştığını incelemeye gönül vermiş bir davranış analizi ekibi ile karşı karşıyayız. Kusursuz bir senaryoya sahip olan bu diziyi özellikle psikoloji ve suç içerikli diziler izlemeyi sevenlere öneriyoruz.

6. Supernatural/ Sezon Sayısı: 15/ IMDb puanı: 8,4

supernatural
Bu dizi, Dean ve Sam Winchester adlı iki kardeşin doğaüstü varlıklarla olan savaşını tam 318 bölümde ele alıyor: Annelerinin bilinmeyen bir varlık tarafından öldürülmesinin ardından iki kardeş babalarıyla birlikte avcılık yapmaya başlar. Ancak kardeşlerden Sam, normal bir hayat yaşamaya karar verir ve bu yüzden ailesini bırakıp üniversiteye gider. Ancak babasının kaybolduğu haberini aldıktan sonra Sam için macera kaldığı yerden devam edecektir.
İçerisinde bolca gerilim, dram ve korku ögeleri taşıyan bu dizi, Türkiye’de de “Doğaüstü” ismiyle yayınlanmıştı.

5. Grey’s Anatomy/ Sezon Sayısı: 16/ IMDb puanı: 7,6

grey's anatomy uzun sezonlu diziler
Türkiye’de de “Doktorlar” dizisine uyarlanan Grey’s Anatomy, tıp fakültesinden mezun stajyer doktorların hastanede yaşadıklarını ve yaptıkları hataları konu alıyor.

4. Family Guy/ Sezon Sayısı: 18/ IMDb puanı: 8,1

family guy uzun sezonlu diziler
Yine The Simpsons ve South Park gibi çizgi dizi olup taşlama niteliğinde olan Family Guy, anlatmak istediklerini Griffin ailesini odağına alarak anlatır. Dizide Amerikan kültürü, televizyon ve toplum bol bol eleştirilir.

3. Law and Order/ Sezon Sayısı: 20/ IMDb puanı: 7,7

uzun sezonlu diziler law and order
Bizim “Arka Sokaklar”ımızı anımsatan bu dizide suçluların yakalanması ile polis ve adliye süreçleri ele alınıyor. 1990’da başlayan bu uzun soluklu dizi, 2010’da final yaptı. Law & Order o kadar çok sevildi ki başka dizilere de adını verdi: Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: Criminal Intent, Law & Order: Trial by Jury, Law & Order: LA. En iyisi bu koronalı günlerde Law & Order’dan başlayıp diğer dizileri izlemek, değil mi 😀

2. South Park/ Sezon Sayısı: 23/ IMDb puanı: 8,7

south park
Sık sık The Simpsons ile kıyaslanan South Park, dört kişilik bir çocuk grubunun başından geçen maceraları anlatır. Kabaca bu şekilde ifade edilse de aslında South Park, bol bol hiciv ögelerine yer veren bir dizi.

1. The Simpsons/ Sezon Sayısı: 31/ IMDb puanı: 8,7

the simpsons uzun sezonlu diziler
1989’dan beri tüm dünyayı kasıp kavuran The Simpsons, aslında bir çizgi dizi. Neredeyse hepimizin en az bir bölüm izlediği dizide, (kabaca) orta sınıf Simpson ailesinin yaşadıkları ele alınıyor. Ama dizi bu esnada güncel olaylara ve kapitalist sistem eleştirisine değinmeden geçmiyor. Eğer siz de sürekli evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde uzun sezonlu bir dizi arıyorsanız o zaman 31 sezonluk The Simpsons tam size göre 😀

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir