Hafta Sonu Karantinanızı Keyifli Hale Getirmek İçin Yapabileceğiniz 11 Şey

Görüntülenme: 5

Koronavirüs vakalarının artması nedeniyle yeni önlemler alındı. Bu önlemler arasında bizleri en çok etkileyen şey hafta sonu sokağa çıkma yasağı oldu. Sokağa çıkma yasağı hiç şüphesiz birçoğumuz için çok sıkıcı geçiyor. Ancak her şeyin yoluna girmesi için bu önleme uymamız çok önemli. Bu dönemde evde vakit geçirecek şeyler yapmak sıkılmamanızı, hatta birçok açıdan gelişmenizi bile sağlayabilir. Bu nedenle karantinada evde yapılacak şeyler listesi yaptık. İşte her insana hitap eden karantinada evde yapılacak şeyler.

1. El becerinizi kullanarak örgü ve takı gibi şeyler yapın

Karantinada evde yapılacak şeyler

Karantinada evde yapılacak şeyler listemize evde vakit geçirmek için en eski taktiklerden biri olan örgü örmek veya takı yapmak ile başlayalım. Eğer örgü örmeyi veya takı yapmayı biliyorsanız, sokağa çıkma yasağı boyunca bununla meşgul olabilirsiniz. Hatta yaptığınız tasarımları internet üzerinden satabilirsiniz. Şayet örgü veya takı yapmak gibi şeyleri bilmiyorsanız, sizce de öğrenmek için en iyi zaman değil mi? Yapmanız gereken tek şey öğretici videolar izlemek ve akışına bırakmak.

2. Oyun oynayın

Karantinada evde yapılacak şeyler

Karantinayı ailenizle vakit geçirmek için bir şans olarak görün ve bu süre zarfında birlikte bir şeyler yapmaya çalışın. Elbette tüm ailenin birlikte eğlenmesini sağlayacak şey oyun oynamaktır. Monopoly ve kızma birader gibi kutu oyunları ailecek güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer kendiniz yaşıyorsanız da, sokağa çıkma yasağı boyunca kısa sürede biten hikaye modlu oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece hem oyuna bağlanmaz hem de keyif alırsınız.

3. Saksıda sebze yetiştirin veya çiçek ekin

Karantinada evde yapılacak şeyler

Karantinada evde yapılacak şeyler denildiğinde hemen akla gelen şeylerden biri de saksıya bir şeyler ekmek oluyor. Eğer toprakla uğraşmayı seviyor ve karantina yüzünden bundan uzak kalıyorsanız, evde saksıya domates veya çiçek ekebilirsiniz. Bunun dışında hep bir şeyler ekmek isteyip bir türlü yapacak vakit bulamadıysanız, işte şimdi tam zamanı!

4. Kitap okuyun

Evde çok sıkılıyor ve ne yapacağınızı bir türlü bilmiyorsanız, uzun zamandır okumak için heveslendiğiniz ama çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü okuyamadığınız için toz tutan bir kitabı okumaya ne dersiniz? Eğer evde öyle bir kitap yoksa biz size okumanız için çeşitli kitaplar tavsiye edelim;

Popüler Kültürün Bir Parçası Haline Gelen ve En Çok Okunan 32 Kitap

5. Sevdiğiniz müziklerden çalma listeleri yapın ve dinleyin

Karantinada evde yapılacak şeyler

Çalma listesi oluşturma fikrine karantinada evde yapılacak şeyler listemizde özellikle yer vermek istedik. Çünkü çalma listesi oluşturmak, onlarca hatta yüzlerce müzik dinle derken çok vakit alıyor. Ancak karantinada vakit sıkıntımız olmayacağı için kolaylıkla çalma listeleri oluşturabilir ve eklediğiniz müzikleri tadını çıkara çıkara dinleyebilirsiniz.

6. Film veya dizi izleyin

Karantinada evde yapılacak şeyler

Aslında çok klişe olsa da, konu karantinada evde yapılacak şeyler olunca film veya dizi izlemek en çok tercih edilen seçenek haline geliyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonu izlemek isteyip de bir türlü vakit bulamadığınız için izleyemediğiniz film ve dizileri izleyebilirsiniz. Film veya dizi seçmekte sorun yaşıyorsanız, biz yardımcı olalım. Sizin için muhteşem film ve dizi listelerimiz var;

Aksiyon ve Komediyi Müthiş Bir Şekilde Harmanlayan 26 Sürükleyici Film

Kıyıda Köşede Kalmış Bağımlılık Yaratan 19 Netflix Dizisi

7. Spor yapın

Karantinada evde yapılacak şeyler

Aslında karantinada evde yapılacak şeyler listesinde en çok önem vermeniz gereken konu spor yapmak. Çünkü hafta sonu evdeyken fazla hareket halinde olmuyoruz ve biraz da can sıkıntısından dolayı yemeğin ayarını kaçırabiliyoruz. O yüzden bu dönemde olabildiğince spor yapmak sağlığımız ve görünüşümüz için çok faydalı olacaktır. Yoga, pilates ve fitness gibi sporları yaparak formunuzu koruyabilirsiniz.

8. Online eğitim alın

Karantinada evde yapılacak şeyler

Karantina süresince bedenimizi geliştirmek kadar aklımızı geliştirmemiz de önemli ve bunu yapmak göründüğü kadar zor değil. Önce ne öğrenmek istediğinizi belirleyin ve size gerekli eğitimi verebilecek ücretli veya ücretsiz kaynakları bulun. Daha sonra her hafta sonu günde 2 saat olmak üzere çalışın. Mesela bu süreç boyunca İngilizcenizi geliştirebilir ya da yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

9. Evdeki fazlalıklardan kurtulun veya onlarla yeni şeyler yapın

Karantinada evde yapılacak şeyler listemizde boş vaktinizi verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacak bir seçeneğe daha yer verdik. Hepimiz bir şeyler almayı çok sevsek de, atmak konusunda pek iyi sayılmayız. Hal böyle olunca gereksiz eşyalar da birikmeye başlıyor. Hayat telaşı ve iş stresi derken bu fazlalıkları atacak vakit bile bulamıyoruz. Ancak karantina süreci bunun için harika bir zaman. Bu süreçte evdeki gereksiz eşyaları toplayıp atabilir ya da gereksiz eşyaları kullanarak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

10. Hikaye, şiir veya aklınızdaki düşünceleri yazın

Karantinada evde yapılacak şeyler

Hikaye, şiir veya düşünceleri yazmak pek çok kişiye hitap etmese de, buna rağmen karantinada evde yapılacak şeyler listemizde bu seçeneği de belirtmek istedik. Hafta sonu sokağa çıkma yasağını sakin bir şekilde geçirip aklınızdan geçenleri kağıda dökebilirsiniz. Bu bir hikaye, şiir veya sadece düşüncelerden oluşabilir. Kendinizi sınırlamayın.

11. Yeni bir tarif deneyin

Karantinada evde yapılacak şeyler

Karantinada evde yapılacak şeyler listemizin sonunda verdiğimiz öneri ile damak tadınıza hitap etmek istedik. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde yeni tarifler yapıp bilmediğiniz tatları keşfetmeye ne dersiniz? Mesela bu hafta sonu evde bir İtalyan tarifi olan lazanyayı yapabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir